browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Góry Sudanu

Posted by on 12 grudnia 2019

Sudan to przede wszystkim płaskie tereny płaskowyżowe, wyżynne i nizinne, a także pustynie. Krajobraz dominuje Dolina Nilu. Mimo przede wszystkim równinnego charakteru, Sudan ma swoje góry, choć najwyższy szczyt ma zaledwie 3042 m. Nie jest więc dużo wyższy niż polskie Rysy.

Górzyste regionu Sudanu

  • Góry Nubijskie

Nubia to obszar, o którym z pewnością słyszał każdy, kto interesował się trochę bardziej historią starożytnego Egiptu. Wzmianki o nim pojawiają się także w Biblii. Góry Nubijskie są zapewne mniej znaną nazwą. Określa ona pasmo górskie w środkowym Sudanie w Południowym Kordofanie – w pobliżu granicy z Sudanem Południowym.

Góry Nubijskie rozpościerają się na szerokości 64 kilometrów i długości 145 kilometrów. Szczyty wznoszą się na wysokość od 450 do 900 metrów nad poziom okolicznych równin. Najwyższym wzniesieniem jest Dżabal Hajban.

  • Łańcuch Dżabal Marra, Tagabo i Meidob

Dżabal Marra to podobno „złe góry”. Nazwa adekwatna, biorąc pod uwagę, że jest to pasmo gór wulkanicznych, z których największa to Deriba, kaldera wygasłego wulkanu, w której znajdują się dwa jeziorka. Z drugiej strony są one także nazywane „kobiecymi górami” ze względu na ułożenie pasma, które mają przypominać na wpół leżącą kobietę, gdy spojrzeć na nie od południowego wschodu.

Dżabal Marra jest zlokalizowane w Darfurze, w centralnej części regionu znajdującego się na zachodzie kraju. To okolica, która składa się ze skał bazaltowych, zastygłej lawy… jednym słowem to dużych rozmiarów pole wulkaniczne z licznymi szczytami i wzniesieniami. Obszar ten jest słabo poznany. Warto jednak podkreślić, że to w zasadzie jedyne tak duże pasmo górskie na generalnie raczej równinnym terenie Sahelu.

Podobny charakter do Dżabal Marra mają leżące na północ Góry Tagabo oraz leżące jeszcze dalej na północny zachód Góry Meidob na Polach Wulkanicznych Meidob. To również wzgórza, które powstały w wyniku aktywności wulkanicznej. Uważa się, że wszystkie trzy skupiska gór powstały w wyniku aktywności pióropuszu płaszcza, czyli miejsca, w którym zachodzą intensywne procesy wulkaniczne objawiające się w postaci plam gorąca.

  • Atbaj

Te góry znaleźć można we wschodniej części kraju nad Morzem Czerwonym. Dlatego znane są również pod nazwą Gór Czerwonomorskich. Rozciągają się od Egiptu przez Sudan aż po Erytreę i Etiopię. Atbaj jest regionem mocno poprzecinanym przez doliny prowadzące zarówno w stronę Morza, jak i kierujące się w stronę Doliny Nilu. Góry te oddzielają wąski pas wybrzeża od Pustyni Arabskiej.

Najciekawsze szczyty Sudanu

  • Deriba Caldera

Po tym jak kraj się podzielił najwyższym szczytem Sudanu stał się wulkaniczny stożek Deriba Caldera w Darfurze w południowej części masywu Dżabal Marra. Swoją ostatnią erupcję miał on 1500 lat przed naszą erą, kiedy doszło do zapadnięcia się kaldery wulkanu. Deriba wznosi się na wysokość 3042 metrów nad poziomem morza.

  • Dżabal al-Uwajnat

Dżabal al-Uwajnat tworzy masyw górski na pograniczu Libii, Sudanu i Egiptu. Jest częścią egipskiego pasma Dżilf al-Kabir. W pobliżu znaleźć można największy w Egipcie park narodowy. Ponadto, w okolicach odkryto petroglify – naskalne malowidła świadczące o obecności w tym miejscu prehistorycznych ludzi.

  • Dżabal Tawil i Dżabal Hadżal az-Zarka

Dżabal Tawil to stosunkowo niskie wzgórze na granicy między Egiptem a Sudanem. Ma zaledwie 459 metrów nad poziomem morza. Najciekawsze jest jednak to, że znajduje się ono na terenach spornych między oboma krajami, których ani jeden, ani drugi tak naprawdę nie chce. Teoretycznie znajduje się on w granicach Sudanu, ale w praktyce jest administrowany przez Egipt. Dżabal Hadżal az-Zarka to wyższy szczyt położony na wschodzie obszaru. Ma powyżej 700 metrów.

Jakie są góry Sudanu?

Sudan nie ma zbyt wysokich gór, choć teren jest miejscami dość pofałdowany i znaleźć tam można różnego rodzaju szczyty – od tych pochodzenia wulkanicznego po góry powstałe w wyniku wypiętrzania. Przede wszystkim jest to jednak kraj, w którym dominują tereny równinne.

Comments are closed.