browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Atrakcje turystyczne

CHARTUM

Muzeum Narodowe

NatakamaniW stolicy Sudanu, przy El Neel Avenue w Chartumie, znajduje się Muzeum Narodowe. Zostało otwarte w 1971 roku. Sam budynek pochodzi z 1955 roku. Jego zbiory są najważniejszą i największą historyczną kolekcją w kraju.

Eksponaty, które można obejrzeć w muzeum, pochodzą z różnych epok, np. z czasów Królestwa Kusz czy starożytnego Egiptu. Są to, przede wszystkim, przedmioty wykonane ze szkła oraz ceramiki, a także malowidła ścienne, pochodzące ze zniszczonych kościołów.

W ogrodzie otaczającym muzeum można zobaczyć zrekonstruowane dwie egipskie świątynie, które pierwotnie zostały wzniesione przez królową Hatszepsut i faraona Totmesa III.

Muzeum Etnograficzne

W stolicy można również odwiedzić muzeum etnograficzne, znacznie mniejsze od narodowego. Kolekcja, znajdująca się w nim, jest związana z wiejskim życiem w tym kraju. Zbiory to głównie instrumenty muzyczne, ubrania oraz narzędzia służące do polowania i gotowania.

Wyspa Tuti

Atrakcją dla turystów może być spacer po wyspie Tuti, która usytuowana jest u zbiegu dwóch gałęzi Nilu. Kształtem przypomina księżyc. W mniej zaludnionej części wyspy znajdują się zacienione dróżki w pobliżu nawadnianych pól. Można tam również napić się pysznej kawy, która serwowana jest na straganie, znajdującym się w cieniu drzewa.

 

OMDURMAN

Souq

Souq to najbardziej znany rynek w Omdurmanie. Towary na nim sprzedawane to, przede wszystkim, rękodzieła wykonane przez rzemieślników. Sprzedawcy oferują szeroki wybór złotej i srebrnej biżuterii oraz innych przedmiotów.

Miejsce to jest często mocno zatłoczone, gdyż mieszkańcy Sudanu chętnie je odwiedzają. Na zakupy najlepiej wybrać się tam w piątkowy poranek.

Camel market

Około 2 km od rynku znajduje się miejsce, gdzie sprzedawane są wielbłądy. Zwierzęta pochodzą głównie z zachodniej i wschodniej części Sudanu.

Grób Mahdiego

W Omdurmanie można obejrzeć grób Mahdiego, ale jedynie z zewnętrznej strony. Obecny grób został wybudowany w 1947 roku, przez jego syna. Wcześniejszy został zniszczony, ciało Mahdiego spalone, a prochy wrzucone do rzeki.

Dom Kalifa

Naprzeciwko grobu Mahdiego znajduje się dom Kalifa. Został on zbudowany z gliny oraz cegły w 1887 roku. Obecnie w budynku znajduje się muzeum. Można tam obejrzeć m.in. relikwie pochodzące z bitew czy karabiny. W muzeum znajduje się także zbiór fotografii, przedstawiających Chartum z czasów buntu Mahdiego i brytyjskiej okupacji.

Rytuał Sufi

Niecodzienną atrakcją turystyczną Sudanu jest możliwość zobaczenia niezwykłego rytuału. Wyznawcy sufizmu poprzez taniec i modły starają zbliżyć się do boga. Uczestnicy grają i tańczą pogrążeni w transie. Trwa to około godziny czasu. Rytuał odbywa się przed zachodem słońca w piątki. Jest to forma modlitwy, odbywającej się w mistycznej, niesamowitej atmosferze.

 

PORT SUDAN

W 1909 roku Brytyjczycy założyli Port Sudan. Turyści chętnie korzystają ze znajdujących się tam pięknych plaż. Poza opalaniem, mają możliwość nurkowania w morzu.

Z Portu Sudan można przedostać się drogą wodną do Arabii Saudyjskiej, w celu odwiedzenia Mekki. Wielu turystów oraz pielgrzymów korzysta z takiej możliwości.

minaret w port sudan

 

WYSPA SUAKIN

Warto zwiedzić również wyspę Suakin, która znajduje się 58 km na południe od Portu Sudan. Można zobaczyć tam ruiny architektury wykonanej z koralu.

 

KASSALA

Kassala to miasto znajdujące się we wschodnim Sudanie. Na jego obrzeżach żyje plemię Rashaida, zamieszkujące namioty z koziej skóry. Jest to koczowniczy lud, hodujący wielbłądy i kozy. Kobiety ukrywają twarze i zajmują się wykonywaniem biżuterii, sprzedawanej później na targu.

Sudańscy nowożeńcy chętnie spędzają miesiąc miodowy w Kassali. Wierzą, że woda pochodząca z tamtejszej studni przyniesie im szczęśliwe życie.

kassala