browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Miasta Sudanu – Chartum, Chartum Północny i Omdurman

Posted by on 21 września 2019

W Sudanie, który jest szesnastym co do wielkości krajem na świecie i trzecim w Afryce, żyje ponad czterdzieści jeden i pół miliona osób. Tylko trzy miasta w tym państwie liczą sobie jednak powyżej miliona mieszkańców. Wszystkie trzy skupione są w jednej wielkiej aglomeracji w miejscu, w którym Nil Biały łączy się z Nilem Błękitnym. Pozostałe miasta nie przekraczają pół miliona mieszkańców. Tak przynajmniej podają dane z 2008 roku, choć najnowsze wyliczenia i szacunki wskazują nawet na większe liczby.

Metropolia podzielona na trzy miasta

Stolicą Sudanu jest Chartum. To jednak Omdurman jest największym pod względem liczebności miastem w Sudanie. Wraz z Chartumem Północnym tworzą one obszar metropolitarny. Miasta te są ulokowane u ujścia Nilu Błękitnego do Nilu Białego. Omdurman znajduje się na zachodnim brzegu Nilu Białego, podczas gdy Chartum i Chartum Północny – przedzielone Nilem Błękitnym – znajdują się po jego wschodniej stronie. Miasta są połączone licznymi mostami.

Każde z tych miejsc ma bogatą historię, choć dynamiczny rozwój nastąpił stosunkowo niedawno. Liczącymi ośrodkami miejskimi stały się one w ciągu ostatnich 200 lat. W dużej mierze to efekt dogodnego położenia oraz politycznych zawirowań. To w Omdurmanie znajduje się grób Mahdiego. Tu też odbyła się kluczowa bitwa powstania mahdystów, która doprowadziła do przejęcia władzy w kraju przez Brytyjczyków. Uczynili oni z Chartumu – posterunku wojsk egipskich – stolicę Sudanu.

Chartum jest największym ośrodkiem akademickim w kraju. Są tu najważniejsze uniwersytety i szkoły w kraju. Ale i w Omdurmanie można znaleźć ważne placówki edukacyjne. Chartum Północny to przede wszystkim ośrodek przemysłowy, transportowy i wojskowy, choć znajdują się tu również bogate i atrakcyjnie położone dzielnice. Warto podkreślić, że osadnictwo na terenie tych trzech miast sięga jeszcze czasów starożytnego Egiptu. Ponadto, są one architektonicznie bardzo zróżnicowane, jako że żyje tu wiele grup etnicznych i kultur – efekt przesiedleń, migracji i innych czynników.

Co zwiedzać?

W Chartumie można odwiedzić największe muzeum w kraju – Narodowe Muzeum Sudanu – i to nie tylko dla mumii, świątyń, broni, ubrań i innych pozostałości po starożytnych Egipcjanach. Godne uwagi są także The Republican Palace Museum oraz Ethnographic Museum. Zdecydowanie warto udać się także na The Nile Street, która ciągnie się wzdłuż brzegu Nilu. Znajdują się tam liczne kafejki – uwaga, nie wolno w nich spożywać alkoholu. Jest tam także Pałac Prezydencki, słynna wieża Al-Fateh, która ma charakterystyczny jajowaty kształt i w której znajduje się hotel Corinthia. Z kolei Al Souq Arab jest znakomitym miejscem dla miłośników targowisk. To największe tego typu miejsce, w którym można kupić dosłownie wszystko – od elektroniki aż po skóry z krokodyli i węży. W Omdurmanie – poza grobowcem Mahdiego – można polecić m.in. meczet Hamed Al-Nil o wyjątkowym kształcie. Interesujące może być także Khalifa House Museum, w którym miał mieszać następca Mahdiego, Abdullahi, i w którym można znaleźć eksponaty przedstawiające historię rewolty i samego kalifa.

Jak po Chartumie, Chartumie Północnym i Omdurmanie podróżować? Można tego dokonywać za pomocą komunikacji publicznej. Dużo lepszym rozwiązaniem jest jednak wynajem przewodnika i podróż samochodem. To pozwoli lepiej poznać miasto i sprawniej oraz szybciej dotrzeć w każde miejsce, które będziemy chcieli zobaczyć.

Comments are closed.